Portakal’da muhteşem gece

CAFER ESER – ÇAĞDAŞ YILDIRIM – GÖKTEN CEYLAN – SABRİ ÇAĞLAR
ANTALYA

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından 6-12 Ekim 2012 tarihleri arasında tertip eden 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin onur ödülleri, festival kapsamında özel gecede sahiplerini buldu. Festivalin her sene artan bir heyecanla devam ettiğini ve 49’a ulaştığını belirten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı, AKSAV Şeref Üyesi Mustafa Akaydın, “Diğer sanatçılarımızla yarın kortejde birlikte olacağız. Çok güzel bir 49. festival olacağına inanıyorum. Tüm bölge halkına bu güzellikleri yaşatmaya çalışıyoruz. Mizah, muhalefet ve demokrasinin daha hoş görülü karşılandığı bir dünyanın geçeceği günler diliyorum” dedi.

SANATTA SOSYAL SORUMLULUK ÖDÜLÜ

Konuşmanın hemen peşinden ödüllerin verilmesine geçildi. 49. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Sanatta Sosyal Sorumluk Ödülü, bilinen oyuncu Türkan Şoray’a verildi. “Sultan”, ödülünü Akaydın’ın elinden aldı. Akaydın ödülü verirken, “Türkan Şoray’ı böyle duygulu ve heyecanlı görmek beni mutlu etti. Ödül, Atatürk Cumhuriyeti’nin gerçek sultanına” dedi.

Duygulu anlar yaşadığını ve sanatçı olmanın çok güzel bir duygu olduğunu belirten Türkan Şoray ise, “Hepinizi önce kalbimle kucaklıyorum. Burada bulunmanın bir kere çok fark bir manası var. Daha sinemaya yeni başladığımda ilk tertip eden Altın Portakal Film Festivali’nde ‘En iyi kadın oyuncu’ ödülünü aldım. Buna o zaman ben de şaşırdım. Nasıl oldu diye. Altın Portakal, çok fark duygular uyandırıyor” ifadelerini kullandı.

ONUR ÖDÜLLERİ KONSERİ ÖMÜR GEDİK’TEN

Onur ödüllerinin verildiği gecede Ömür Gedik, başta unutulmaz filmlerin müzikleri olmak üzere yerli-yabacı bir hayli şarkı seslendirdi. Kazım Koyuncu’ya ait olan ve Av Mevsimi filminin müziği ‘Hadi Gidelim’ isimli şarkıyı Gedik, Cem Özer ile birlikte söyledi.

MÜSTEŞAR YARDIMCISINA ALKIŞLI PROTESTO

Onur ödüllerinin ilki yönetmen Duygu Sağıroğlu’na verildi. Ödülü vermek için sahneye Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatih Şahin çağırıldı. Fatih Şahin, Altın Portakal’ın temellerinin Avni Tolunay döneminde atıldığını ve bugün gelinen nokta itibarıyla Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiğini söyledi. Şahin, “Böyle bir festivale katılmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Festivalin elde etmiş olduğu başarılar, bakanlığımız tarafından alaka ile takip ediliyor. Desteklerimiz festivale devam ediyor ve edecektir” diye konuştu. Şahin’in konuşması devam ettiği sırada salondan alkışlar yükselmeye başladı. Alkışlı protesto devam ederken Şahin, konuşmasını teşekkür ederek sonlandırdı. Kültür veTurizm Bakanlığı Müsteşarı Fatih Şahin, ödülü daha sonra yönetmen Duygu Sağıroğlu’na verdi.

ALKIŞLI PROTESTO VALİNİN KONUŞMASINDA DA SÜRDÜ

Festivalde bir diğer ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’, usta oyuncu Güler Ökten’e layık görüldü. Ödülü vermek için Antalya Valisi Ahmet Altıparmak sahneye çağrıldı. Altıparmak, dünyanın en güzel şehrinde konukları misafir etmekten büyük hoşnut olduğunu ve festivalin Antalya’nın tanıtımı ve Türk sinemasının endüstriyelleşmesine büyük katkı sağladığını belirttiği sırada, salondan yine alkışlı protesto sesleri yükseldi. Konuşmasını yarıda kesmek zorunda kalan Altıpramak, ödülü Güler Ökten’e verdi ve sahneden indi.

Yaşam boyu emeğin değerine inandığını belirten Ökten, “Böyle değerli bir ödülle emeğe sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. Çocukların ölmediği, barışın egemen olduğu, harcanan tüm emeklerin karşılık bulduğu günler fazla uzakta değildir” dedi.

MACAR YÖNETMEN ISTVAN SZABO UNUTULMADI

Macar Yönetmen Istvan Szabo da ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’nün sahibi oldu. Konuşmasında bir filmi en iyi yapanın, hareket eden bir yüzü vermek olduğunu belirten Szabo’ya, ödülünü Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı olan Hülya Avşar verdi.

ONUR ÖDÜLÜ MERAL ZEREN’E

Onur ödüllerinin bir ötekisi ise, Sümer Tilmaç’ın elinden Meral Zeren’e verildi. 1952 seneninde Adana’da doğan, ortaokulda bir süre okuduktan sonra tahsilini yarım bırakıp 14 yaşındayken sahneye çıkan Meral Zeren, “Bu ödülü şuanda hayatta olan veyahut olmayan aynı sahneyi paylaştıklarıma armağan ediyorum. Tek dileğim savaş olmasın” diye konuştu.

47 YIL SONRA ALTIN PORTAKAL’DAN SALİH GÜNEY’E BAŞKA BİR ÖDÜL

47 sene önce Altın Portakal’dan ödül alan usta oyuncu Salih Güney’e bu sefer, Hayat Boyu Onur Ödülü takdim edildi. Güney, “Bu ödül bana inanılmayacak iletiler verdi. Aradan geçen 47 seneden sonra bu ödül gurur verici. Mesleğe yeni başlayan, kızan, küsen, dargın olanlar; sanatta dargınlık, kızgınlık yoktur. Kimin ne olacağı hiç belli olmaz. İlerlediğin zaman şöhret olur. Farkı açar. Bizi yönetenler, reklamların, dizilerin oyuncuları size sesleniyorum; en kısa vakitte Sinema Oyuncuları Sendikası’na üye olmalarını istiyorum” dedi. Güney’e ödülünü Selda Alkor verdi.

YÖNETMEN NECİP SARICI’YA ÖDÜLÜNÜ TİJEN PAR SUNDU

Ödülünü Tijen Par’dan alana yönetmen Necip Sarıcı ise, “Antalya yerine çok çok teşekkür ediyorum. Ben bu ödülü stüdyodaki emekçilerine, torunlarıma, eşime, Türk halkına ve Cumhuriyet’e armağan ediyorum” dedi.

SON ÖDÜL EROL BATI BEKİN’E

Törenin son ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ Türk sinemasının bilinen ışıkçılarından Erol Batı Bekin’e verildi. Sanatçı Deniz Türkkale’nin elinden ödülü alan Bekin, “Bu mesleğe 50 yılımı verdim. 50 sene karşılığı olarak bu ödülü aldım. Bu ödülü bana layık gören kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum. Genç sinemacı arkadaşlarımızı, örgütlenmeye ve sendika üyesi olmaya çağrı ediyorum” diye konuştu.

YILDIRIM ÖNAL ANISINA ÖZEL ÖDÜL

1999 yılından itibaren gerçekleşen usta yönetmen Yıldırım Önal anısına özel ödülü ise, sinema ve tiyatro oyuncusu Işık Yenersu layık görüldü. Yenersu’ya ödülünü veren Cihat Tamer, “Ülkemizin üzerinde kara bulutlar bulunuyor. ‘Ben böyle sanatın içine tükürürüm’ diyen büyüklerimiz var. Sayın büyüklerimize karşın yarım asrı devirmeye çalışan film festivali yaşıyorsak, sanata baş koymuş gençler sayesinde 2023, hem de 2071’e kadar yaşayacağız” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 50 sene önce konservatuarda öğrenciyken sahnede Kleopatra ve Sezar isimli oyunu oynadığında arkadaşlarının kendisine gelip, ‘Yıldırım Önal geldi. Oyunu izledi ve seni de çok beğendi’ dediğini belirten Işık Yenersu, “’Beni işletiyorlar’ dedim. ‘Gelmiş olabilir lakin bizi seyretmez. Seyretse de beğenmez’ dedim. Yıllar sonra Önal, Sezar’ı oynuyor. Haber geldi, ‘Önal seni Kleoparta oyununa istiyor’ diye. O benim için mitolojik tanrıydı” dedi.

DÜNDEN BUGÜNE ONUR ÖDÜLLERİ

Altın Portakal’da Onur Ödülleri, ilk olarak 20. Altın Portakal Film Festivali’nde Lütfi Ö. Akad’a verildi. 21. Altın Portakal Film Festivali’nde Sezer Sezin’e, 24. Altın Portakal Film Festivali’nde Metin Erksan’a, 26. Altın Portakal Film Festivali’nde ise Ertem Eğilmez’e ‘Onur Ödülü’ verildi. 33’üncü seneden itibaren ise ödüller düzenli olarak verilmeye başlandı. Ödülleri alan isimler şöyle:

“33. Altın Portakal Film Festivali: Atıf Yılmaz, Hülya Koçyiğit, Tarık Akan, Türkan Şoray,

34. Altın Portakal Film Festivali: Fikret Hakan, Müjde Ar, Nejat Saydam, Yılmaz Duru,

35. Altın Portakal Film Festivali: Fatma Girik, Memduh Ün, Kemal Sunal,

36. Altın Portakal Film Festivali: Şerif Gören, Nedim Otyam, Cahit Berkay, Göksel Arsoy, Cüneyt Arkın, Türker İnanoğlu, Osman Şahin, Hayati Hamzaoğlu,

37. Altın Portakal Film Festivali: Ekrem Bora, Orhan Günşiray, Sümer Tilmaç, Filiz Akın, Zülfü Livaneli, Orhan Aksoy,

38. Altın Portakal Film Festivali: Ediz Hun, Suna Pekuysal, Bülent Oran, Sırrı Gültekin;

39. Altın Portakal Film Festivali: Hulki Saner, İzzet Günay, Kartal Tibet, Selda Alkor ve Kenan Kurt,

40. Altın Portakal Film Festivali: Kadri Yurdatap, Tunç Başaran, Çolpan İlhan, Muhterem Nur, Tanju Gürsu, Süleyman Turan ve Rafet Şiriner;

41. Altın Portakal Film Festivali: Şener Şen, Hale Soygazi,

42. Altın Portakal Film Festivali: Seyfi Havaeri, Efgan Efekan, Nebahat Çehre,

43. Altın Portakal Film Festivali: Aytaç Arman, Yusuf Sezgin,

44. Altın Portakal Film Festivali: Yavuz Turgul, Halil Ergün,

45. Altın Portakal Film Festivali: Yılmaz Atadeniz,

46. Altın Portakal Film Festivali: Vedat Türkali, Ülkü Erakalın, Yalçın Tura, Sevda Ferdağ,

47. Altın Portakal Film Festivali: Ertem Göreç, Safa Önal, Gülşen Bubikoğlu, Nur Sürer, Metin Akpınar, Zeki Alasya,

48. Altın Portakal Film Festivali: Mehmet Dinler, Tuncel Kurtiz, Perran Kutman, Halit Akçatepe, Engin Çağlar.”

Bir önceki yazımız olan Kağıt dile geldi başlıklı makalemizde dile, geldi ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.