Kağıt dile geldi

Osmanlı İmparatorluğu’nda, Osmanlı sanatının önde gelen örneklerinden biri olarak 15-16. yüzyılda zirve yapmış ve unutulmaya yüz tutmuş kağıt sanatı Ela Akalın’ın sergisinde dile geldi. Geçtiğimiz günlerde açılan sergi, Türk süsleme sanatında ehemmiyetli yer edinen kaatının en güzel örneklerine hane sahipliği yapıyor.

İkinci kişisel sergisini açmanın mutluluğunu yaşayan sanatçı Ela Akalın, “2005 yılından bu yana kaatı üzerinde çalışıyorum. Kaatı, unutulmaya yüz tutmuş bir sanattı, ancak günümüzde kaatı üzerine çalışmalar sıklaştı. Bende bu sanat üzerinde severek çalışıyorum. Değişik tekniklere meraklı olanlar, bu sanatla ilgilenmeli ” diye konuştu.

Hat, ebru ve kaatı sanatlarında ehemmiyetli başarılara imza atan Akalın, kağıt sanatının nesilden nesile aktarılması emeliyle Küçükçekmece Osman Zeki Üngör İlköğretim Okulu 2. sınıf öğrencileriyle atölye çalışması da yaptı. Öğrencilerle birlikte sergiyi gezen sanatçı, onları bilgilendirerek suallerini yanıtladı.
32 adet esere hane sahipliği yapan sergi, 20 Ekim’e kadar ziyaretçilerini bekliyor.

Bir önceki yazımız olan Halil Karaduman vefat etti başlıklı makalemizde etti, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.