İstanbul’dan Filmekimi geçti

İstanbul haricinde, festivalin ilk hafta nihayetinde Bursalı, geçtiğimiz hafta sonu ise İzmirli sinemaseverlere de film keyfi yaşatan Filmekimi, Ekim ayı süresince Ankara, Erzurum, Gaziantep, Diyarbakırlı sinemaseverlerle buluşmaya devam edecek. Filmekimi ayrı olarak Van ve Batman’da da fiyatsız gösterimler düzenleyecek.

Filmekimi’nin yoğun alaka gören İstanbul gösterimleri 7 Ekim Pazar günü 21.30 seansıyla sona erdi. On birinci seneninde yine büyük alaka gören, ek seanslarla 28 Eylül Cuma günü başlayan Filmekimi’nde, 10 gün süresince 3 salon ve 146 seansta gösterilen 39 film, 47 bin sinemaseverle buluştu ve salonlardaki doluluk oranı %98’e ulaştı.

İlk sefer düzenlendiği 2002 yılından bu yana İstanbullu sinemaseverlerden büyük alaka gören Filmekimi, Atlas, Beyoğlu ve Nişantaşı Citylife City’s olmak üzere
3 sinemada izleyicilerle buluştu. Bilet satışına 22 Eylül’de başlanan Filmekimi gişelerinde uzun kuyruklar oluştu; bir hayli filmin bileti satışa çıktıktan kısa süre sonra tükendi.

Filmekimi geçen sene olduğu gibi on birinci seneninde da Avrupa Birliği MEDIA programının desteği ve Saraybosna, Sofya ve Transilvanya Film Festivalleri’nin işbirliğiyle Anadolu’yu gezmeye devam ediyor. Filmekimi’nin İstanbul’dan ötede
ilk hafta sonu, Bursa’da gerçekleştirildi. 29 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında Bursa Cinetech Korupark Sinemaları’nda tertip eden Filmekimi, Bursalı sinemaseverlerden büyük alaka gördü. Filmekimi’nin 5-7 Ekim tarihlerinde İzmir Karaca Sineması’nda tertip eden gösterimlerinde de uzun kuyruklar oluştu. Hem İzmir hem Bursa’da en çok seyredilen film Michael Haneke’nin yönettiği Altın Palmiye’li Aşk olurken, Anadolu programında gösterilen, L. Rezan Yeşilbaş’ın yönettiği, Cannes’da kısa film dalında Altın Palmiye’yi kazanan Suskun ve Emin Alper’in yönettiği, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü kazanan Tepenin Ardı filmleri de seyirciden büyük alaka gördü.

Bir önceki yazımız olan 'Recep İvedik'i yerden yere vurdu başlıklı makalemizde haber, haberler ve ivediki hakkında bilgiler verilmektedir.