İstanbul’da “Bilinmeyen gelecek” sergisi açıldı

GÖKHAN KESKİNCİ
İSTANBUL

İstanbul Maçka’da bulunan Galeri G-art’da gerçekleştirilen sergi açılışına sanatçı Gökte Tunç, eşi İsmail Tunç, iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Sergi açılışında konuşan Gökte Tunç, yapıtlarının tamamının endüstriyel atıklardan oluştuğunu vurgulayarak, “Eserlerim, günümüz insanının içinde bulunduğu çıkmazı irdeleyip yaşadığı dünyayı unutan insanları nasıl bir geleceğin beklediğini anlatan sergi sistemin oluşturduğu vaziyeti izleyiciye ilginç bir şekilde anlatmaktadır. Tamamiyle endüstriyel atıklardan oluşan sergi dünyayı çözümleme ve dönüştürmeye çalışan insanların gerçeğinin nasıl değiştiğini, kendi dünyasından nasıl koptuğunu, gerçeğin yerini, sanallığın nasıl aldığının göstergeleri ile izleyicinin karşısına çıkmaktadır. Doğadan kopan insanın yaşayacağı izole hayatlarla alakalı ipuçları veren sergi var olma, hiçlik, zaman, gerçek gibi konuları da işlemektedir” dedi.

Sergiye katılımın kendisini hoşnut ettiğini söyleyen Tunç, “Sergide yer alan resim, heykel ve enstalasyonlarda kullanılan formlar tüketim toplumunun, kaotik yapılanmasını bize sofistike bir şekilde sunmaktadır. Uzaktan büyüleyici ve etkileyici bir yapısı olan bu formların yakın bakış mesafesinde bu tesiri kaybetmesi izleyiciyi düşüncenin sonsuzluğu içinde hüzünlendirmektedir” diye konuştu.

Ayrıca Gökte Tunç, Bilinmeyen Gelecek sergisini Galeri G-art’da 4 Ekim-18 Kasım 2012 tarihleri arasında, pazar, pazartesi günleri dışında her gün 11:00-19:00 saatleri arasında görülebileceğini sözlerine ekledi.

Bir önceki yazımız olan Bir Ada Hikayesi dörtlemesi tamamlandı başlıklı makalemizde ada, bir ve dörtlemesi hakkında bilgiler verilmektedir.