Halil Karaduman vefat etti

Zülfü Livaneli konseri için Almanya’ya giden bilinen yasa sanatçısı 54 yaşında olan Halil Karaduman, Türkiye’ye dönmek için havaalanında uçak beklerken kalp krizi geçirdi.

Olay yerine gelen sıhhat ekiplerinin tüm müdahalelerine karşın Halil Karaduman hayatını kaybetti.

HALİL KARADUMAN KİMDİR?
Türkiye’nin en bilinen yasa sanatçılarından biri olanı Halil Karduman 1959 seneninde Urfa’nın Birecik ilçesinde doğdu. 1 yaşından itibaren Gaziantep’te büyüdü.

Kanun sanatçısı olan babasından 5 yaşından itibaren yasa ve müzik dersleri almaya başladı.

Orta ve lise öğrenimini Gaziantep’te bitirdikten sonra 1977 seneninde İstanbul’a geldi. Aynı sene İTÜ Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümüne girdi. Bu bölümü birincilikle bitirdi.

İstanbul’a geldiği tarihten itibaren plak ve kaset dünyasın da yönetmen, bestekar ve yasa refakati olarak yerini aldı. Türkiye’deki üst düzey bütün solistlerle gerek plak, gerekse sahne çalışmaları yaptı.

Bilhassa; Zülfü Livaneli ile birlikte yaptığı çalışmalar sanatçının yurtdışına açılmasını sağladı.

Türkiye’de üç tane, Amerika’da bir tane, Yunanistan’da iki tane enstrümantal CD’si bulunmaktadır. Yasa icrasına pak bir stil getiren sanatçı aynı vakitte bir de yasa metodu yazmıştır.

Sanatçının sözlü yapıtları de vardır. Bunlardan bazıları: ‘Devlerin aşkı’, ‘Rüyalarda buluşuruz’, ‘Kutupta yaz gibi’, ‘Leyla’dır.

Bir önceki yazımız olan başlıklı makalemizde film, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.