Dostluk Defteri Sergisi İstanbul’da

Temelleri, Santa Fe, Palace of Governors, Medya Müzesi Direktörü, kâğıt yapımcısı ve ebru sanatçısı Tom Leech’in, 1997 seneninde Türkiye’de, Hikmet Barutçugil tarafından tertip eden Ebru kongresine katılması ile atılan, dünyada var olan kaos ve korku ortamına, süregelen savaşlara, “dostluk” kavramı ile yanıt vermeyi amaçlayan Dostluk Defteri Sergisi ilk sefer 2008 seneninde Colorado’da sergilendi.

Toplam 14 ülkeden (Almanya, Amerika, Avustralya, Belçika, Brezilya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, İtalya, Japonya, Kanada ve Türkiye) kâğıt yapımcıları ve ebru sanatçılarının yapıtları 15 Ekim 2012 tarihinde Dolmabahçe Milli Saraylar Sanat Galerisi’nde saat 15.00 da yapılacak protokol açılışı ile Ebru ve Sanatseverler ile buluşacak. Serginin hemen peşinden eserler, Ebru Sanatçısı Hikmet Barutçugil’e ait Ebristan İstanbul Ebru Hanesi Galerisi’nde sergilenmeye devam edecek.

Dostluk iletinini daha çok kişiye eriştirmeyi amaçlayan bu anlamlı serginin yola çıkış cümlesi ise şöyle;

“Belki bu “dostluk sergisi” dünya barışını sağlamayacak. Ancak bir gün tüm savaşlar sona erdiğinde bunda dostluğun büyük hissesi olacak. O yüzden siz de bu sergiye lütfen bir dostunuzu getirin.”

Bir önceki yazımız olan Portakal'da muhteşem gece başlıklı makalemizde gece, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.