‘AB Kültür Günleri’ Adana’da başladı

ADANA

Adana Alliance Française Kültür Derneği tarafından gerçekleştirilen etkinliklerin açılışında konuşan Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Sadi Sürenkök, toplumların birbirini anlaması ve yakınlaşması noktasında kültür ve sanat etkinliklerinin önemine inandıklarını, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan etkinliğe hane sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını söyledi.

ADASO Başkanı Sadi Sürenkök, Türkiye’nin Avrupa Birliği serüveninin 1960’lı senelerde başladığını hatırlatarak, AB’ye katılım ile alakalı Türk halkının artık beklemekten yorulduğunu ve heyecanın sönmeye devam ettiğini belirtti. Sürenkök, “Avrupa bizi diğer konularda kapıda beklettiği sürece kültür ve sanat etkinliklerinin çok fazla ileriye gitmesini beklemek hayalden öte gitmeyecektir. Bunlar dikkate alınarak, ön yargıları da kırıp, insanları doğduğu yere göre değil insan olarak değerlendirmek daha doğru olacaktır” dedi.

Adana Alliance Française Kültür Derneği Başkanı Aydın Önen, Avrupa Birliği Kültür Günleri’nin Adana’dan başlatılmasını, kültürel alanda ehemmiyetli bir etkinlik olarak gördüklerini ve destek verdiklerini vurguladı. Önen, “Adana’nın kültür hayatında ehemmiyetli ve derin iz bırakacak kültür hareketinin bir halkasını oluşturmanın sevincini yaşıyoruz. Önümüzdeki süreçte işbirliğimiz ve etkinliklerimiz devam edecek” diye konuştu.

AB Uluslararası Kültür Merkezleri (EUNIC) Başkanı ve Türkiye Alliance Française Kültür Derneği Müdürü Anne Elisabeth Gautier ise, Kültür Günleri ile ülkelerarası diyalogun ve kültürün aktarımının gerçekleştirilmesi ve üçüncü ülkelerle iletişimin sağlanmasının amaçlandığını bildirdi.
Türkiye Ofisi’nin bu sene Ocak ayında kurulduğunu ve çok kısa müddette etkinliklerin düzenlendiğini vurgulayan Gautier, “Türkiye’de ilk sefer 6 şehirde aynı anda düzenlediğimizi kültürel etkinliklerin diğer tüm şehirlerde de düzenlenmesini hedefliyoruz. Çok fark dillerde sinema, tiyatro ve diğer aktiviteleri etkinliklere dahil ederek Avrupa kavramının daha iyi tanınmasına fırsat yaratılacağına inanıyorum” dedi.

Etkinliğin ilk gününde, Yönetmenliğini Yann Arthus Bertrand’ın yaptığı 2009 senesi yapımı “Dünyanın Susuzluğu” isimli filmin gösterimi gerçekleştirildi. Adana Sanayi Odası’nın yanı sıra Çukurova Üniversitesi ve Adana Devlet Tiyatrosu’nda da yapılacak etkinlikler 18 Ekim’e kadar devam edecek.

Bir önceki yazımız olan Halil Karaduman vefat etti başlıklı makalemizde etti, haber ve haberler hakkında bilgiler verilmektedir.