8 yeni film vizyonda

Bu hafta biri 3 boyutlu animasyon olmak üzere 8 yeni film, vizyona girdi.

CENNETTEKİ ÇÖPLÜK

Yönetmenliğini Fatih Akın’ın yaptığı belgesel ‘Cennetteki Çöplük’te Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu beldesinde oluşturulmak istenen çöp depolama alanına itiraz eden yöre halkının, 12 senedir sürdürdüğü mücadele anlatılıyor.

Belgeselde, Karadeniz kıyısındaki bir köydeki çay tarlaları ortasına kurulan dev çöp arıtma ve toplama tesisine karşı köylülerin verdiği mücadele gözler önüne seriliyor. Fatih Akın, etraf felâketini öğrenir öğrenmez, bu tesisin kurulmasına mani olamasa da kurulma aşamasından günümüze kadarki her süreci belgeledi.

GÖLGEDE DANS

Yaslı bir eş, bir anne, bir terörist… Kuzey İrlanda”nın bağımsızlığına kendini adayan bir dava kadını… Colette McVeigh”i ilk sefer bir çocukken, küçük kardeşinin mezhep çatışmasında öldürüldüğü 1970”lerde görürüz. Ve o günden 20 sene sonra Colette bu sefer Londra”da metroya bomba yerleştirme suçlamasıyla tutuklanır. Saklı servis, ona iki seçenek sunacaktır: Ya susacak ve 25 sene mapus cezasına çarptırılacak veyahut kendi ailesine karşı casusluk yapacaktır.

En İyi Belgesel Oscar’ı kazanan “Teldeki Adam” (Man on Wire) ve “Kral” (The King) filmlerinin yönetmeni James Marsh”ın filmi “Göldede Dans’ın başrollerinde Oscar adayı aktör Clive Owen, Andrea Riseborough, Altın Küre sahibi aktris Gillian Anderson gibi başarılı bir kadro yer alıyor.

GÜNEŞ YANIĞI

Haftanın dramı olan ”Güneş Yanığı 2”nin yönetmenliğini Nikita Mikhalkov yaptı.

Nikita Mikhalkov, Dmitriy Dyuzhev ve Mikhail Efremov’un başrollerini paylaştığı filmin konusu şöyle:

”Mikhalkov’un canlandırdığı kahraman Albay Kotov ilk filmin nihayetinde idama mahkum edilmesine karşın canını kurtarmış ve İkinci Dünya Savaşı’nda cephede savaşmaktadır. Karısı Maroussia eşinin can verdiğine inanmakta, kızı Nadia ise babasından nefret etmektedir. En kötüsü ise ezeli düşmanı Mitya suikastten kurtulmuştur ve Stalin’in buyrukları uyarınca Kotov’un peşine düşer.”

STRİPTİZ KULÜBÜ

Şov dünyasında “Magic Mike” olarak anılan Mike Martingano aslında hep mobilya tasarımcısı olmak istemiş olan genç ve yakışıklı bir striptiz dansçısıdır. California eyaletinin en bilinen ve en çok kazanan erkek dansçılarındandır ve kadınlar ona tam manasıyla taparlar. Bir gün, daha genç bir dansçı olan “The Kid” lakaplı Adam ile tanışır. Mike, genç Adam’ı himayesi altına alarak, ona şov dünyasının eğlenceli kapılarını aralar. Kadınları tavlamak, çılgın partiler vermek ve kolay para kazanmak gibi konularda Adam’ı eğitirken, kız kardeşi Paige ile tanışınca yaşadığı hayatın da değişebileceğini fark edecektir. paige ona şov dünyasını bırakıp, her zaman hayalini kurduğu yaşantının olası olduğunu anımsatır…

Erkek striptizcilerin dünyasında geçen alışılmışın dışında bir film olan Magic Mike’ın yönetmenliğini Steven Soderbergh, başrolünü ise Channing Tatum üstleniyor. Senaryosu Reid Carolin’e ait filmin yurt dışı eleştirmen notu ise yüksek.

AŞK YENİDEN

Haftanın romantik filmi, ”Aşk Yeniden”in yönetmenliğini ise David Frankel üstlendi.

Başrollerini Meryl Streep, Tommy Lee Jones ve Jeff Bridges’in paylaştığı filmde, Kay’ın evlilik hayatını biraz canlandırmaya çalışması ve kocasıyla yeni bir bağ kurma mücadelesi konu ediliyor.

Kay ve Arnold sadık ve özverili bir çifttir. Lakin onca senelik evliliğin hemen peşinden Kay evlilik hayatını biraz canlandırmayı ve kocasıyla yeni bir bağ kurmayı istemektedir. Great Hope Springs isimli küçük bir kasabada faaliyet gösteren, meşhur bir çift terapistinin ismini duyunca, şüpheci ve bildiğinden şaşmayan kocasını, bir hafta evlilik terapisi almak üzere uçağa bindirmek için ikna etmeye kalkışır. İnatçı Arnold’ı bildiğinden şaşmaya ikna etmek dahi zorken, her ikisi içinde yatak odasında aralarına giren kara kediyi kovmak ve ilk sefer birbirlerine aşık olmalarını sağlayan o kıvılcımı yine çakmak mevzubahis olduğunda asıl zorlukla karşı karşıya kalacaktır.

TAKİP: İSTANBUL

Senaristliğini Luc Besson ve Robert Mark Kamen’in yaptığı aksiyon ve gerilim filmi ”Takip: İstanbul”un yönetmenliğini, Olivier Megaton üstlendi.

Filmin ilk serisinde Bryan Mills’in kızını kaçıran ve yine Mills tarafından öldürülen çete personellerinden birinin babası, bu sefer de intikam almak için Neeson’ın İstanbul’da tatil yapan karısını kaçırır. Emekli CIA ajanı Bryan Mills de olayın takipçisi olarak bunu yapanları yakalamaya çalışır.

Filmde, Liam Neeson’ın yanı sıra Maggie Grace, Famke Janssen, Rade Serbedzija, Luke Grimes, John Gries ve Leland Orser rol alıyor.

SAMMY’NİN MACERALARI 2

Sammy’nin ve Ray’in, akvaryumdan kaçış mücadelesi” Bu hafta özellikle küçük izleyicileri sinema salonlarına çekmeyi hedefleyen ”Sammy’nin Maceraları 2”, sevimli deniz kaplumbağaları Sammy ve Ray’in keyifli serüvenini üç boyutlu olarak beyazperdeye taşıyor.

Ben Stassen’in yönettiği filmde, deniz kaplumbağası Sammy ve Ray, mercan adasında, yumurtadan yeni çıkan Ricky ve Ella’yı denize götürürken kaçak avcılar tarafından yakalanırlar ve kendilerini Dubai’de dev akvaryum içinde bulurlar.

Sammy ve Ray çeşitli kaçış denemesinden sonra güney denizlerine doğru yol alırlar.

GEÇTİĞİMİZ HAFTANIN FİLMLERİ:

ROMA’YA SEVGİLERLE

Roma’ya Sevgilerle”de Woody Allen bu sefer Roma’nın her köşesini film setine çevirerek izleyicileri büyülüyor. Filmin komik karakterleri arasında; gençlik yıllarının özlemini duyan bilinen bir Amerikalı mimar, bir anda kendisini Roma’nın en bilinen insanı olarak bulan orta sınıftan sıradan bir Romalı, başkalarıyla romantik ilişkilere giren taşralı genç bir çift ve bir cenaze levazımatçısını opera söyletmek üzere sahneye çıkarmaya çabalayan Amerikalı bir opera direktörü bulunuyor.

“Roma’ya Sevgilerle” hayatlarını sonsuza dek değiştirecek serüvenler yaşayan insanlar ile alakalı romantik ve eğlenceli bir film.

Woody Allen’ın yönetmen koltuğuna oturduğu ve senaristliğini de üstlendiği ABD, İtalya ve İspanya ortak yapımı filmde, Penelope Cruz, Ellen Page, Roberto Benigni, Alec Baldwin rol alıyor. Film İtalya’da bir grup Amerikalı ve İtalyan’ın başlarından geçen romantik anları ve serüvenleri konu alıyor.

REC 3: DİRİLİŞ

Dram, korku, ve gerilimi bir arada bulmak isteyen sinemaseverlerin beğeniyle izleyeceği ”Rec 3: Diriliş” filminin yönetmen koltuğuna aynı vakitte filmin senaristi de olan Paco Plaza oturuyor.

2012 İspanya yapımı serinin 3. filminde; başrolleri Leticia Dolera ve Diego Martin paylaşıyor.

Koldo ve Clara için hayatlarının en ehemmiyetli günüdür. Her şey normal başlamıştır. Bilhassa gelin ve damat ile onların aileleri başta olmak üzere herkes bu ehemmiyetli günün tadını çıkarmaktadır. Lakin aniden bir takım misafirler, ne olduğu anlaşılmayan bir hastalığın belirtilerini göstermeye başlar. Gelin ve damat daha şaşkınlıklarını üzerlerinden atamadan kendilerini bir kâbusun içinde bulurlar.

YARGIÇ DREDD

Yönetmen Pete Travis’in ”Yargıç Dredd” filmi de bu hafta sinemaseverlerle buluşuyor.

Dünyanın Atom Çağı’na girdiği gelecekte, insanlar megapollerde yaşamaya başlamıştır. Suça karşı acıması olmayan polis güçleri suçlu potansiyeli gördüğü her insanı zalimane cezalandırmaktadır.

22. yüzyılda artık Mega City One olarak anılan 65 milyonluk New York şehrindeyiz. Yeni bir tür uyuşturucu şehre hakim olmaya başladığında onu durdurabilecek tek şey ağır silahlı polis gücünün en ehemmiyetli halkası olan ”yargıç”lardır. Polislik yapma, tutuklama, yargılama ve gerektiğinde idam etme yetkisi olan yargıçların en popüleri de ceberrut Dredd’den başkası değildir.

Senaristliğini Alex Garland ve Carlos Ezquerra’nın yaptığı filmde Lena Headey, Karl Urban, Domhnall Gleeson, Olivia Thirlby rol alıyor.

ÇANAKKALE’NİN ÇOCUKLARI

Yönetmen Sinan Çetin’in ”Çanakkale Çocukları” isimli, ”dram, savaş ve tarih” türündeki filmi, bu hafta seyirciyle buluşacak. Başrollerini Haluk Bilginer, Oktay Kaynarca, Yavuz Bingöl, Wilma Elles ve Cemo Çetin’in paylaştığı filmde bir annenin, çocuklarını savaştan alma çabası anlatılıyor.

Filmin öyküsü ise şöyle: ”Bir anne düşünde iki erkek çocuğunun Çanakkale savaşında birbirini öldürdüğünü görür. Üstelik biri İngiliz ötekisi Osmanlı siperindedir. Bunu kocası Kasım beyle paylaştığında, kocası onun delirdiğini düşünür. Ancak evlatlarının tehlikede olduğunu hisseden annenin durmaya niyeti yoktur… Bir annenin yüreğindeki sesin peşine takılarak çıktığı bu yolculuk, Çanakkale Savaşı’nın kanlı meydanlarına kadar onu sürükleyecektir. İki ayrı cephede iki düşman kardeş… Bir anne onları kurtarabilir mi?”

N’APCAZ ŞİMDİ

Haftanın diğer yerli filmi ise ilk sefer yönetmen koltuğuna oturan oyuncu Özgür Özberk’in ”N’apcaz Şimdi” isimli yapıtı.

Filmde Özge Özberk, Ufuk Özkan, Zeynep Beşerler, Ebru Kocaağa ile Didem Uzel rol alıyor.

Nalan ve Toygar dillere destan bir aşkla evlenmişlerdir lakin fazla zaman geçmeden bu evlilik bir kabusa dönüşmüştür. Toygar kaçışı metresi Alev ile yaşadığı yasak aşkta bulur. Bir yandan hayatı kendisine dar eden karısı ve evlilik düzeni diğer yandan, Alev ile olan ilişkisini açığa çıkma ihtimali Toygar’a sonunu kestiremediği karmaşık tasarılar yaptıracaktır.

‘ARAF’

Yönetmenliğini ve senaristliğini Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı haftanın yerli yapımı ”Araf”ın yapımcılığını Serkan Çakarer üstlendi.

Özcan Deniz, Nihal Yalçın, Neslihan Atagül, Yasemin Conka, Erol Babaoğlu, Can Başak, Feride Karaman, Ilgaz Kocatürk ve Barış Hacıhan’ın rol aldığı filmin konusu şöyle:

”Zehra ve Olgun, bir otoban üstünde kurulu, her şeyin gelip geçici akarak yaşandığı, devasa bir benzin istasyonunda, 24 saatlik vardiya usulüyle, hiç değişmeyen bir monotonlukta, sanki bir gün hayatlarının ansızın bire değişivereceği arayışı ve hayalinde çalışarak yaşarlar. Bir gün aniden beliriveren bu beklenti acaba onları arafta kalmaktan çıkarabilecek midir ”

‘VUR VE KAÇ’

Dax Shepard’ın yönettiği ”Vur ve Kaç” filminin oyuncuları arasında Bradley Cooper, Kristen Bell, Kristin Chenoweth, Michael Rosenbaum, Joy Bryant, David Koechner, Ryan Hansen, Tom Arnold, Beau Bridges, Steve Agee, Carly Hatter ve Cameron Cruz yer alıyor.

Kaliforniya’da küçük bir kasabada kız arkadaşı Annie ile yaşayan daha evvelki banka soyguncusu Charlie’nin macerasını konu alan filmde, kız arkadaşına yardımcı olmak için onunla Los Angeles’e gitmeye karar veren Charlie’nin peşine, Annie’nin daha evvelki sevgilisinin, daha evvelki suç ortaklarını ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Savunma Polis Şefini taktıktan sonra başlayan takibi anlatılıyor.

‘AYI TEDDY’

Çocukluk hikayesi gerçekleşen ve oyuncak ayısı canlanan bir yetişkin hikayesinin anlatıldığı ”Ayı Teddy” sevimli bir ayı ve onun sahibi ile arasında geçen hikayeyi anlatıyor.

Family Guy’ın yaratıcısı Seth Macfarlane, mizah anlayışını, hem yazdığı, hem yönettiği, hem de seslendirdiği filmde beyazperdeye aktarıyor. Canlı-aksiyon animasyon komedi türündeki filmde, John Bennet (Mark Wahlberg) isimli bir yetişkinin küçüklük dileği neticesi canlanan ve daimi el üstünde tutulan yaramaz oyuncak ayısıyla olan hikayesi izlenebilecek.

‘AŞKIN ÖMRÜ 3 YILDIR’

Frederic Beigbeder’in, aynı isimli romanından, yazarın kendisi tarafından uyarlanıp, yönetilen ”Aşkın Ömrü 3 Yıldır”, ilişkiler, aşk ve hayat üzerine eğlenceli bir romantik komedi.

Louise Bourgoin, Frederique Bel, Joey Starr, Valerie Lemercier, Anny Duperey, Thomas Jouannet, Elisa Sednaoui, Nicolas Bedos, Pom Klementieff, Christophe Bourseiller, Bernard Menez ve Jonathan Lambert’in rol aldığı filmde, edebiyat eleştirmeni olan Marc Marronnier, karısı tarafından başarılı bir yazar için terk edilmesinin hemen peşinden aşk ve ilişkiler üzerine alay eden bir kitap yazdığı sırada tanıdığı genç, dayanılmaz ve erişilmez Alice ile yaşadıkları anlatılıyor.

‘TEHLİKELİ TAKİP’

David Ayer’ın yazıp yönettiği ”Tehlikeli Takip” (End Of Watch), filminin oyuncuları arasında Jake Gyllenhaal, Anna Kendrick, Natalie Martinez, America Ferrera, Michael Pena, Frank Grillo, Kristy Wu, Fernando Lara, Gene Hong, Cody Horn, Cynthia Harmon ve Mckinley Freeman yer alıyor.

Los Angeles polis departmanında çalışan iki genç polis olan Zavala ve Teylor’ın bir operasyondaki keşiflerinden sonra uyuşturucu mafyasının hedefi haline gelmelerini konu alan film, dostluğun, ailenin ve cesaretin ehemmiyetini anlatıyor.

‘SABAH YILDIZI: SABAHATTİN ALİ’

Metin Avdaç’ın yönettiği ve Erkan Kırın, Emine Kolivar, Eva Maria Balkenhol ile Noah Hunter’ın oynadığı belgesel film ‘Sabah Yıldızı: Sabahattin Ali’, Türk edebiyatının ehemmiyetli ismi olan Sabahattin Ali’nin hayat hikâyesini ve Türkiye’nin çalkantılı dönemlerini anlatıyor.

Araştırmaları iki sene süren belgeselde Sabahattin Ali’nin aşkları, düşünceleri, edebiyatçı istikameti araştırıldı ve anlatıldı. Yakın arkadaşlarının yazarın öldürülmesine giden süreci de anlatığı belgeselde faili bilinmeyen cinayetlere de yer veriliyor.

İLK VE SON AŞKIM

Yönetmenliğini Lorene Scafaria’nın yaptığı ”İlk ve Son Aşkım” (Seeking A Friend For The End Of The World) komedi ve dram unsurlarını barındırıyor.

Filmin oyuncuları arasında Keira Knightley, Steve Carell, Adam Brody, Melanie Lynskey, Rob Corddry, William Petersen, Derek Luke gibi isimler yer alıyor.

Film, radyoda ”Matilda” isimli asteroidin tüm çabalara karşı yok edilemediği ve 3 hafta içinde dünyaya çarpacağı duyurusu ile başlıyor. Üç hafta sonra dünyanın sonu geleceğini öğrenen insanlar, tüm işlerini bırakarak, günlerini gün etmeye başlar. Dodge Petersen’in eşi Linda da bu duyuru üzerine hiçbir şey söylemeden eşini terk eder. Dodge ise komşusu Penny ile birlikte lisedeki aşkını bulmak ve Penny’nin ailesini görmek için yola çıkar.

RESIDENT EVIL 5

Popüler video oyun serisinden uyarlanarak dünyada 700 milyon dolardan fazla hasılat elde eden serinin beşinci filmi ”Resident Evil 5: İntikam” (Resident Evil: Retribution), aksiyon sevenlerle buluşacak.

Paul W.S. Anderson’un yazıp yönettiği film, üç boyutlu olarak seyirci karşısına çıkacak.

Milla Jovovich’in yanı sıra Michelle Rodriguez, Sienna Guillory, Kevin Durand, Shawn Roberts, Colin Salmon’ın rol aldığı filmin konusu şöyle:

”Umbrella şirketinin dünyayı yıkıma uğratmaya devam eden ölümcül T-Virüsü, dünya nüfusunu, et yiyenler ordusu haline dönüştürmektedir. İnsan ırkının son ve tek umudu olan Alice (Milla Jovovich), gözünü Umbrella’nın en saklı operasyonunda açar ve araştırdıkça gizemli geçmişinin sırlarını ortaya çıkarır. Güvenli bir yeri olmayan Alice, salgının sorumlularını teker teker avlamaya başlar. Alice, Tokyo’dan New York’a, Washington’dan Moskova’ya uzanan bu serüvende, doğru olduğuna inandığı her şeyin gerçekliğinden kuşku etmeye başlayacaktır. Dostlarından oluşan küçük bir birliğin de yardımlarıyla Alice, bu düşmanca dünyadan kurtulmaya yetecek kadar hayatta kalıp savaşmak zorundadır.”

Bir önceki yazımız olan Bond'un 50. yıldönümünde Adele'den yeni şarkı başlıklı makalemizde 50, adeleden ve bondun hakkında bilgiler verilmektedir.