ENİSE YAPAR/ANKARA

UNESCO tarafından kutlama ve anma programına alınan ‘2012 Piri Reis Haritası’nın 500. Yılı’ etkinliklerine yönelik eylem planı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda tertip eden medya toplantısında kamuoyuna tanıtıldı. Bakan Günay yaptığı konuşmada, ‘2013 Piri Reis Haritası’nın 500. Yıl’ etkinlikleri kapsamında yapılacak olan faaliyetler ile alakalı bilgiler vererek, Piri Reis hatıra parasının çıkarılacağını, pul ve ilk gün zarfı basılacağını söyledi. Arkeoloji Müzesi’nde, Topkapı Sarayı’nda Piri Reis’le alakalı bulguların sergileneceğini belirten Günay, “Araştırma Genel Müdürlüğümüz, Bakanlığımız internet sayfasında sergi ve konferansların, belgesel ve animasyon filmleri ile alakalı duyurular yapacak” dedi. Günay, Piri Reis logosunun ve sloganının sene süresince milli ve beynelmilel etkinliklerde kullanılacağını ifade etti.

Bu arada Milli Savunma Bakanı Yılmaz ve Ulaştırma Bakanı Yıldırım, toplantı sonrası gazetecilerin suallerini cevapladı. Bir gazetecinin ‘El Arabiya TV’nin Akdeniz’de Suriye tarafından düşürülen Türk jetine ait ortaya attığı iddiaları hatırlatması üzerine Bakan Yılmaz, “Dışişleri Bakanlığımız inceliyor. Ancak şunu söylüyoruz ki ilk bilgiler netlikle iddia edilen hususlar doğru değildir” diye konuştu.

Ulaştırma Bakan Yıldırım ise, başka bir gazetecinin “Youtube, Türkçe olarak hizmete başladı. Bununla alakalı neler söyleyeceksiniz?” sorusuna, “Bu ehemmiyetli bir gelişme, uzun müddetten beri biz Türkiye’de internet web sağlayıcılarına bir çağrımız vardı. Diyoruz ki; Türkiye’de faaliyet yapıyorsanız bu ülkede birleşik olmanız lazım. Başka bir söylemle burada Türk mevzuatlarına ve makamlarına karşı ihtiyaç halinde muhataplarınız olmalı. Dolayısıyla rastgele bir mevzu çıktığında bizim sizi arayıp bulma gibi bir firkate katlanmamız gerekiyor. Bu mücadele uzun müddetten devam ediyordu, nihayet bu paylaşım sitesi Türkiye’de yerleşik olmaya karar verdi. ‘Youtube.com.tr’ uzantılı bir sitesini de faaliyete geçirdi. Bu ne manaya geliyor? Türkçe diliyle yayınlanmış içerikleri daha fazla olacak. Türkiye’de rastgele bir sakıncalı yayın varsa, bunların kaldırılması, mahkeme kararlarının uygulanması ile alakalı çok daha titiz ve bağlayıcı bir vaziyette olacak” cevabını verdi.
Ayrıca Türkiye’deki faaliyetlerinden dolayı da Youtube’un vergisini vereceğini, parasını da kazanacağını belirten Yıldırım, böylelikle Türkiye’de faaliyet gösteren bir firma gibi işlerini göreceğini ifade etti. Yıldırım, “En ehemmiyetli konu, burada yerleşik olması ve rastgele bir şey olduğunda direkt karşımızda muhatabın çıkmasıdır. Sözgelişi son vakitlerde Peygamber Efendimize yönelik bir videonun yayından kaldırılması için aldığımız mahkeme kararlarını uygulatmak için Türkiye dışındaki merkezlerine temasa geçip, onlarla bu işi yapmaya çalışıyorduk. Bu da zaman kaybına neden oluyordu” şeklinde konuştu. Artık buna ihtiyaç olmadığına dikkati çeken Yıldırım, mahkeme kararının alınmasıyla bütün isteklerin hatıranda yerine getirileceğini belirtti.

Yıldırım, “Bazı kuruluşlar, ‘Küresel kuruluşuz, biz büyük firmayız, ciromuz çok fazla’ diyerek bizim söylediklerimizi duymazdan geliyor, oralı olmuyorlardı. Bu ülkede ne olursan ol bu ülkenin kaidelerine uyacaksın” dedi.

Bir önceki yazımız olan ‘Turuncu Filmler’ Altın Portakal'da başlıklı makalemizde altın, filmler ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.