CAFER ESER – SABRİ ÇAĞLAR/ANTALYA

Jüri azalarının oturdukları yerlerin ön bölümünde isimlerin yazılı olduğu kartlarda Erdoğan soy ismini kullanmayan Belçim Bilgin, Atilla Dorsay’ın, kendisini takdim ederken Erdoğan soy isminin eklenip eklenmesini istemediği şeklindeki suale ise kullanmak istemediği cevabını verdi. Cem Özer ise, konuşmasında Darağacında Üç Fidan isimli yapıtı filmleştirmek için son aşamaya geldiğini açıkladı.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Şeref Kurulu Üyesi Mustafa Akaydın, Jüri Başkanı Istvan Szabo, Jüri Üyeleri Claudie Ossard, Barbara Hollender, Jacques Van Heijningen, Belçim Bilgin ve Cem Özer’in hazır bulunduğu medya toplantısında, Cem Özer, üç gencin idamını anlatan Darağacında Üç Fidan isimli yapıtı filmleştirmek istediğini açıkladı.
Jüri azalarının takdimi esnasında Belçin Bilgin’e, eşi Yılmaz Erdoğan’ın soy isminin eklenip eklenmemesi konusundaki fikrini soran Atilla Dorsay, Belçim Bilgin tarafından ‘Eklenmesin’ cevabını aldı. Bunun üzerine Atilla Dorsay, Belçim Bilgin’in kariyerini yalnız sürdürmek ve ehemmiyetli bir Türk sinema figürü, oyuncu, yönetmen olan Yılmaz Erdoğan’ın soy ismini kullanmadan devam ettirmek istediğinin anlaşıldığını ifade etti.

Belçim Bilgin de, bugüne kadar Yılmaz Erdoğan ile hiçbir projenin içinde olmadıklarını ancak takriben 4 aydır çekimleri devam eden ve sonuna geldikleri ‘Kelebeğin Rüyası’ isimli Yılmaz Erdoğan’ın yönettiği filmde birlikte oynadıklarını ve böylelikle ilk sefer bir projede birlikte yer aldıklarını açıkladı.

CEM ÖZER’İN HAYALİ

Oyuncu Cem Özer ise, kariyeriyle alakalı bir suale ‘Yaramaz adam’ olarak yanıt verdi. Bir sanatçının kariyeri ve meslek hayatı ne kadar uzun olursa, anlatmanın o kadar kısa olacağını, kısa olan kariyerleri anlatmanın ise daha uzun süre alacağını söyleyen Cem Özer “Uzun kariyerlerde bir takım şeyler unutulur, kısaca yaramaz adam diyelim” dedi.

Konuşmasında uzun müddettir hayalini kurduğu bir projeyle alakalı açıklamalarda bulunan Cem Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Artık tünelin sonuna geldik, ışık göründü, üç gencin idamının anlatıldığı Nihat Behram’a ait Darağacında Üç Fidan isimli yapıtı filmleştirmek istiyorum. Zira Türkiye’nin bu üç gence borçlu olduğunu düşünüyorum ancak bu film katiyen siyasi bir film olmayacak. Yalnızca suçsuz üç gencin sebepsiz yere asılması ve dramları anlatılacak. Şu an en büyük hedefim bu.”

Bir önceki yazımız olan İstanbul'dan Filmekimi geçti başlıklı makalemizde filmekimi, geçti ve haber hakkında bilgiler verilmektedir.